Теорема Піфагора 2
До проекту
"Чи можна прожити день без математики?"
Без математики прожити
Не можем і години,
Ми додаємо, множимо,
І все навкруг тривожимо...
Рахуємо у магазині,
А ціни які на вітрині...
Боже, як багато там нулів,
Ціни в нас, ох, немалі.
Ми сідаєм у таксі,
І рахуєм гроші всі.
Відрахуємо замало,
Пішки підемо помалу.
Спішимо ми на базар,
І купуємо товар,
Ми рахуєм, десять, двадцять,
Тридцять вісім і п’ятнадцять.
Гроші всі із гаманця,
Ми рахуєм без кінця.
Світ прожити б не зумів,
Без математичних слів.
Ми складаєм календар,
І читаємо буквар,
Цифри, всі в одні ряди,
Букви рахуєм в склади.
Малі дітки уві сні ,
Слоненят рахують всі.
Краще діткам засинати,
Коли в числах, рахувати.
Ох, складна й хитра штука,
Математика - наука!
Та без неї і години,
Не проживе жодна людина.
Тож у нас є зараз змога,
Й нам учитель- допомога,
Читаєм, пишем і рахуєм,
І математику шануєм.
До проекту
"Чотирикутники"
Трапеція
Я - Трапеція, із сімейства Чотирикутників, родини Геометричних. Живу у великій родині. Мої батьки – Чотирикутники. Я не одна така у сім’ї – нас п’ятеро. Я -наймолодша і четверо братів. Це Паралелограм, Прямокутник, Ромб і Квадрат. А живемо ми у казковій країні Геометрії. Трохи про неї. Природа тут дивовижно - казкова . Усі дерева, квіти, кущі і навіть хмаринки, сонце і місяць за виглядом нагадують якісь геометричні фігури . Усі тутешні мешканці -теж фігури. Вони дуже різні між собою, як за зовнішнім виглядом, так і за властивостями.
А тепер про мене. Мене Трапецію, рівнобічну чи таку, знають всі й усюди . Рівнобічна я тому, що маю рівні бічні сторони. Кути ж при основі рівні. Це повинні знати ви. Але пам’ятайте, що я підступна і можу бути будь-ким з чотирикутників, коли цього захочу.
Отож слухайте! У мене лише дві протилежні сторони паралельні, вони ж мої основи. Саме на них я стою – така непохитна й струнка. Є також дві бічні руки, які підтримують мої основи. Найперше і найголовніше, що потрібно вам про мене знати ще й теорему.
Моя середня лінія паралельна моїм же основам й дорівнює їх півсумі . Якщо хочете знати більше, читайте додаткову літературу, запитуйте вчителів.
Отже, не лінуйтесь та вивчайте мене уважно й старанно. І тоді ви зможете потрапити у чудову нашу країну й побачити її дивовижну красу на власні очі.
Цікаві факти!
1. Китайські вчені-біологи кілька років тому здійснили експедицію у надри Африки. Після тривалої подорожі знайшли тропічне дерево. Його гілки були густо розпущені та вкриті широким зеленим листям . І здалеку, це дерево нагадувало геометричну фігуру , що має назву трапеція.
2. 19 жовтня 1853 року у безкрайому небі було помічено фігуру трапецеподібної форми. Ця фігура складалась з 11 великих сяючих зорів.
До зустрічі в Геометричній країні.
Я квадрат
Мене звуть квадрат, я із сімейства Чотирикутників. Моя батьківщина - загадкова і прекрасна країна Геометрія. В ній живуть дуже багато різноманітних геометричних фігур, які, як і я, характеризуються певними властивостями, притаманними тільки їм. Проте, так буває не завжди. Наприклад, у мене, як і в ромба, всі сторони рівні, мої діагоналі аналогічно перетинаються під прямим кутом є бісектрисами кутів. А кути мої - прямі, отже, мене можна назвати і прямокутником. Очевидно, що попарно протилежні сторони квадрата паралельні, тому я – паралелограм. Мої діагоналі теж перетинаються і в точці перетину діляться пополам. Як багато різних цікавих властивостей притаманні мені! А ще я хочу довести вам, яка я важлива геометрична фігура, як люди використовують мене в своєму житті.
Так, моє ім’я згадують не тільки в геометрії, але й в алгебрі. Відомо, що мої сторони рівні, тому, коли шукають площу, множать сторону саму на себе. (Якщо сторона квадрата а , площа S, то S = a*a. Квадрат числа можна записати у вигляді добутку двох множників, кожен з яких дорівнює цьому числу: 7^2=7×7=49.) Можна сказати, що площа квадрата дорівнює квадрату його сторони. Отже, і в алгебраїчних розрахунках, а зокрема знаходженні квадрата числа, мене не забувають.
(Щоб визначити, скільки треба мінеральних добрив для обробітку поля, скільки треба фарби і шпалер для ремонту квартири, потрібно знати площі поля, стелі й стін. А одиницею площі є площа одиничного квадрата, тобто квадрата, довжина сторони якого дорівнює одній одиниці довжини. Наприклад, якщо довжина сторона квадрата 1 м, то його площа квадратний метр (1м^2). Для знаходження площі якої – небудь фігури, її порівнюють з одиничним квадратом. Звичайно, площа кімнат у квартирі вимірюється в метрах квадратних.)
Ще мені б хотілося розповісти про один надзвичайно цікавий винахід. “Кавунам зовсім не обов’язково зберігати ту форму, якою наділила їх природа”- говорить японський овочівник Томаюкі Оно. На своєму баштані, поблизу Токіо, він вирощує кавуни у формі квадратів. Такі кавуни дуже сподобались фірмам, що упаковують і транспортують товари. Зразки свого надзвичайного мистецтва Томаюкі Оно продемонстрував на виставці в Токіо. Проте методи вирощення “квадратних” кавунів Оно тримає в секреті. “Можу сказати, що ні металічних рам, ні хімікатів я не застосовую” – говорить він.
Надіюся, що я, квадрат, переконав вас у тому, яка я потрібна і, мабуть, “корисна” геометрична фігура.
А чули ви такі дива? Коли до кола я торкнуся вершинами всіма, То буду вписаний у коло я. Коли його торкнуся сторонами, Тоді описаний -- ось назва вам моя. Якщо в нас рівні всі боки.
То правильні ми парубки. А суму довжин сторін Периметром зовуть у тім.
З роду я чотирикутник, З дому ромб і прямокутник. Всі мене так добре знають, І всі люблять поважають: З боку гарний, чепурненький; І гладенький і рівненький. Та не то, що мої браття, Кривобокі, ще й горбаті. Я увагу привертаю Всіх дівчаток враз хапаю.
Ромб
Я з дому Чотирикутник, З країни Прямокутник, Квадрат, Трапеція, Паралелограм- Це друзі, з якими дружу я.
Мене всі люблять, поважають, І братом рідним називають. Ще змалку всі ми подружились І спільні риси в нас з’явились. Були в нас сторони і рівні, А ще попарно паралельні.
Ой, та я ще з вами не вітався, Та навіть ще й не називався.
Мене батьки ромбом назвали, І на честь мене теорему склали. Діагоналі мої перпендикулярні, Ще й бісектриси дуже гарні.
Багато можу ще сказати, Але все інше, будете пізніше вивчати.
4) кожна діагональ ділить мене на два рівні трикутники. 5) сума квадратів моїх діагоналей дорівнює сумі квадратів усіх моїх сторін. Мені характерним є:
1) оскільки я паралелограм, то маю властивості чотирикутника.
2) сума моїх внутрішніх кутів дорівнює 360°. 3) відрізок перпендикуляра до моїх сторін, що лежать між ними називається висотою. 4) моя площа дорівнює добутку суміжних сторін на синус кута між ними.
Інколи, у мене всі сторони рівні, тоді мене називають ромбом. І я маю спеціальні властивості:
1) пряма, яка містить мою діагональ, є моєю віссю симетрії. 2) мої діагоналі взаємно перпендикулярні. 3) мої діагоналі є бісектрисами внутрішніх кутів. 4) площа моя дорівнює півсумі діагоналей.
Коли у мене всі кути прямі, то мене називають прямокутником. Будучи прямокутником я маю такі спеціальні властивості:
1) перпендикуляр, який проходить через середини протилежних моїх сторін, є віссю симетрії.
2) я маю дві осі симетрії. 3) мої діагоналі рівні. 4)моя площа дорівнює добутку суміжних сторін.
У мене в сім’ї є багато братів і одна сестра . Звати їх Прямокутник, Ромб, Квадрат і Трапеція. Нас поєднує дуже багато, бо кожен із нас залежить один від одного. У мене є і ряд особливостей, якими я відрізняюся від інших фігур.
Моє життя у світі Геометрії залежить від спростованих теорем:
1.Мої діагоналі перетинаються,в точці перетину діляться пополам.
2.Якщо діагоналі чотирикутника перетинаються і в точці перетину діляться навпіл, то це, звичайно я.
Мої кути і протилежні сторони, вони у мене рівні. Я дуже близький із своєю сестрицею Трапецією. Її середня лінія паралельна основам і дорівнює їх півсумі. Для мене мої друзі, це також притаманно. Тож не плутайте нас і вчіть геометрію із захопленням.
Існує і багато теорій про моє історичне існування. Один вчений і винахідник А. Келі змайстрував кораблик розмірами 1м на 90см у вигляді паралелограма. Цей винахід існує і до тепер і має понад 200 років. Звичайно, що нас чотирикутників люблять в усьому світі, і без нас людина не може обійтись.
Мене звати Прямокутник. Родом з стародавньої Греції з сімейства Чотирикутника . Велика родина в нас є багато сестер і братів. Паралелограм – мій старший брат , Квадрат – середущий, а Ромб – молодший брат. Є у мене ще й сестриця – Трапецією звати . А тепер про себе детальніше. У мене є цікаві властивості, за якими мене відрізняють з-поміж інших геометричних фігур.
А коли рівні мої бічні сторони, то звуся рівнобічною трапецією. Кути при основі, тоді дорівнюють один одному. Якщо провести відрізок, що сполучає середини моїх бічних сторін, то це - середня лінія. Вона паралельна моїм основам і дорівнює їх півсумі. Середня лінія також поділить мою висоту на два рівні відрізки.
Моя площа визначається за формулою:
S=(сума основ)/2×висота
Мій периметр
P=сума бічних сторін+сума основ
Квадрат
Я є квадрат, Усяку площу міряю підряд, Та маю я чотири сторони, Усі однакові вони. Я рівні маю ще діагоналі, Вони нарівно ділять всі кути, Нарівно й площу ділять ще вони.А чули ви такі дива? Коли до кола я торкнуся вершинами всіма, То буду вписаний у коло я. Коли його торкнуся сторонами, Тоді описаний -- ось назва вам моя. Якщо в нас рівні всі боки.
То правильні ми парубки. А суму довжин сторін Периметром зовуть у тім.
З роду я чотирикутник, З дому ромб і прямокутник. Всі мене так добре знають, І всі люблять поважають: З боку гарний, чепурненький; І гладенький і рівненький. Та не то, що мої браття, Кривобокі, ще й горбаті. Я увагу привертаю Всіх дівчаток враз хапаю.
Ромб
Я з дому Чотирикутник, З країни Прямокутник, Квадрат, Трапеція, Паралелограм- Це друзі, з якими дружу я.
Мене всі люблять, поважають, І братом рідним називають. Ще змалку всі ми подружились І спільні риси в нас з’явились. Були в нас сторони і рівні, А ще попарно паралельні.
Ой, та я ще з вами не вітався, Та навіть ще й не називався.
Мене батьки ромбом назвали, І на честь мене теорему склали. Діагоналі мої перпендикулярні, Ще й бісектриси дуже гарні.
Багато можу ще сказати, Але все інше, будете пізніше вивчати.
Паралелограм
Привіт! Я геометрична фігура, яка відноситься до сімейства Чотирикутників. Я складаюся з чотирьох точок і чотирьох відрізків, які послідовно сполучають їх. Ці точки називаються моїми вершинами, а відрізки,що їх сполучають-сторонами. У мене є одна велика і важлива особливість. Через те, що мої сторони попарно-паралельні, мене назвали паралелограмом. У мене є шість найголовніших властивостей: 1) середина діагоналі є центром моєї симетрії. 2) протилежні сторони у мене рівні. 3) протилежні кути у мене рівні.4) кожна діагональ ділить мене на два рівні трикутники. 5) сума квадратів моїх діагоналей дорівнює сумі квадратів усіх моїх сторін. Мені характерним є:
1) оскільки я паралелограм, то маю властивості чотирикутника.
2) сума моїх внутрішніх кутів дорівнює 360°. 3) відрізок перпендикуляра до моїх сторін, що лежать між ними називається висотою. 4) моя площа дорівнює добутку суміжних сторін на синус кута між ними.
Інколи, у мене всі сторони рівні, тоді мене називають ромбом. І я маю спеціальні властивості:
1) пряма, яка містить мою діагональ, є моєю віссю симетрії. 2) мої діагоналі взаємно перпендикулярні. 3) мої діагоналі є бісектрисами внутрішніх кутів. 4) площа моя дорівнює півсумі діагоналей.
Коли у мене всі кути прямі, то мене називають прямокутником. Будучи прямокутником я маю такі спеціальні властивості:
1) перпендикуляр, який проходить через середини протилежних моїх сторін, є віссю симетрії.
2) я маю дві осі симетрії. 3) мої діагоналі рівні. 4)моя площа дорівнює добутку суміжних сторін.
Паралелограм
Я паралелограм. Відношусь до родини Чотирикутників, які живуть у Геометрії дуже багато років.У мене в сім’ї є багато братів і одна сестра . Звати їх Прямокутник, Ромб, Квадрат і Трапеція. Нас поєднує дуже багато, бо кожен із нас залежить один від одного. У мене є і ряд особливостей, якими я відрізняюся від інших фігур.
Моє життя у світі Геометрії залежить від спростованих теорем:
1.Мої діагоналі перетинаються,в точці перетину діляться пополам.
2.Якщо діагоналі чотирикутника перетинаються і в точці перетину діляться навпіл, то це, звичайно я.
Мої кути і протилежні сторони, вони у мене рівні. Я дуже близький із своєю сестрицею Трапецією. Її середня лінія паралельна основам і дорівнює їх півсумі. Для мене мої друзі, це також притаманно. Тож не плутайте нас і вчіть геометрію із захопленням.
Існує і багато теорій про моє історичне існування. Один вчений і винахідник А. Келі змайстрував кораблик розмірами 1м на 90см у вигляді паралелограма. Цей винахід існує і до тепер і має понад 200 років. Звичайно, що нас чотирикутників люблять в усьому світі, і без нас людина не може обійтись.
Прямокутник
Мене звати Прямокутник. Родом з стародавньої Греції з сімейства Чотирикутника . Велика родина в нас є багато сестер і братів. Паралелограм – мій старший брат , Квадрат – середущий, а Ромб – молодший брат. Є у мене ще й сестриця – Трапецією звати . А тепер про себе детальніше. У мене є цікаві властивості, за якими мене відрізняють з-поміж інших геометричних фігур.
По-перше, мої діагоналі рівні, вони перетинаючись, діляться на рівні відрізки. По-друге, мої протилежні сторони паралельні і рівні. По-третє, всі кути у мене прямі, від чого і походить назва прямокутник.
Дехто плутає мене з паралелограмом, бо подібні, кажуть, ми . Якщо діагоналі паралелограма рівні між собою, то цей паралелограм мною є.
Мою форму використовують не тільки в геометрії, для розв’язування задач і доведення теорем, але й в інших галузях світових наук. Люди широко використовують мене в своїй діяльності. Ось наприклад: стіни у кімнатах та класах, меблі, вікна, двері, намальовані картини , аркуші в зошитах та сторінки в книгах – все це і набагато більше має мою прямокутну форму. Я завжди був і залишатимусь однією з найпопулярніших фігур у природі і побуті людини.
А ще ось що вам розповім: на початку XX століття, під час розкопок у Єгипті, в одній з пірамід було виявлено гігантський камінь форми прямокутника загальною площею 43.6 м^2 . Походження каменя на даний час залишається невідомим.
Прямокутник
Привіт! Ми невеличка група маленьких Прямокутників. Усім відомо,що прямокутник – паралелограм,але у прямокутника всі кути рівні. Якщо провести у нас діагоналі, то в точці перетині вони поділяться пополам. Якщо ж не поділяться, то який же я прямокутник? Ми такі самі як паралелограми. У нас протилежні сторони попарно паралельні і рівні, не те, що у трикутнику. А ще ми маємо дві осі симетрії, які проходять через точку перетину діагоналей і паралельні його сторонам. У нас -- квадрат діагоналі дорівнює сумі квадратів двох суміжних сторін. А щоб визначити площу, треба ширину помножити на довжину. Отож, якщо побачите подібну фігуру, то означає, що хтось із нас десь загубився і дуже просимо повернути його у нашу групу.
Трапеція
Привіт! Я ваша найулюбленіша подружка - Трапеція. Якщо про мене забули, то нагадую: «З дня мого народження проживаю у надзвичайно великому місті. Моя Батьківщина-Математика. Народилась я у родині Чотирикутників. За зовнішністю, я залежу тільки від учнів та вчителів. Навіть не від них, а від їхньої руки. Адже, якою мене намалюють, такою я і буду. Але щоб мене намалювати, то потрібно знати хто я, і як приблизно виглядаю. Я - Чотирикутник, дві сторони якого паралельні, а дві інші не паралельні. Ви напевно, здогадуєтесь, що це ж та сама незабутня подружка Трапеція. Паралельні сторони-це мої основи, а не паралельні - це мої бічні сторони. Коли провести перпендикуляри, які лежатимуть між основами, то цей відрізок-моя висота.А коли рівні мої бічні сторони, то звуся рівнобічною трапецією. Кути при основі, тоді дорівнюють один одному. Якщо провести відрізок, що сполучає середини моїх бічних сторін, то це - середня лінія. Вона паралельна моїм основам і дорівнює їх півсумі. Середня лінія також поділить мою висоту на два рівні відрізки.
Моя площа визначається за формулою:
S=(сума основ)/2×висота
Мій периметр
P=сума бічних сторін+сума основ
Немає коментарів:
Дописати коментар